Ilyen volt idén a facélia🌸

Ilyen volt idén a facélia🌸

   Idén a környezeti tényezők igen megnehezítették a méhészek életét. Sok csapadék és tartósan alacsony hőmérséklet volt jellemző azon a vidéken, ahol Mi facélián voltunk. A lila színű virágnak azonban nem nagy a vízigénye, a meleg időjárást viszont annál inkább szereti.  

   Hálásak vagyunk, ugyanis Nekünk idén is tudtak gyűjteni a méhek facéliamézet. Lassan indult be a nektáradás, de mivel június közepe táján a jó idő is megérkezett, szépen lassan összegyűjtöttek annyi mézet a kis bogaraink, hogy érdemes legyen kipörgetni. 

   A pörgetés nálunk soha nem unalmas, mindig van mit megbeszélni vagy adódik esetleg egy újabb ötlet, amivel hatékonyabbá tudjuk tenni a munkát. Mivel a facélia tábla a lakóhelyünk közelében található, így nem sokat kellett utazni a méhekhez. Ami egyben azért is nagy előny, mert így nem kell olyan korán kelni. A három kisgyerekünk nem túl boldog, amikor hajnalban átvisszük őket a Mamához. A méhészkedés nem mindig gyerekbarát, de lényegesen sok előnye van, amit a hasznukra szoktunk fordítani.

De visszatérve a munkára, pár mondatban leírom, hogy zajlik le egy pörgetés Nálunk. 

  1. Mindig begyújtjuk a füstölőt. Ez azért fontos, mert egy kaptár nyitása során veszélyt éreznek a méhek és elkezdik támadni a behatolókat, azaz minket. A füst megnyugtatja és kicsit elbódítja, lelassítja őket. Ez rájuk nézve abszolút nem veszélyes, de ránk nézve igen hasznos. Így gyorsan tudunk dolgozni, hogy mihamarabb visszatérjenek a nyugalmukba.
  2. Ezután elővesszük a szerszámokat: a kaptárvasat, a fedelező villát, és egyedileg gyártott vasrudat, amivel a mézteret könnyebben ki tudjuk húzni.
  3.  Készenlétbe állítjuk a gépeket: beüzemeljük a pörgetőt, ami elektromos árammal működik. (Az áramot a napelemmel állítjuk elő.) Aztán a mézpumpát, ami kiszivattyúzza a a pörgetőből kifolyt mézet a hordóba. A fedelező tálcát , erre állítjuk rá azokat a kereteket, amiket fedelezni kell. És végül a méhlesöprőt, amivel lesöpörjük a keretekről a méheket. 
  4. Az első számú kaptárral kezdünk, és így haladunk szépen sorba. Kinyitjuk a családot és kivesszük a mézes kereteket, amiknek a helyére pedig üres keretet rakunk. Ezzel ösztönözve a méheket, hogy gyűjtsenek még méheket. 
  5. A mézes kereteket ha kell, lefedelezzük a fedelező villa segítségével, majd berakjuk a pörgetőbe. 
  6. Ha végzett a pörgető kiszedjük a kereteket és csoportosítjuk őket, hogy átlátható legyen a munkánk: fias, üres, szűz, hereépíttető. Ezeket a kereteket rakjuk vissza a kaptárba oda, ahonnan elvettük a mézeseket. 
  7. Ha az utolsó kaptárral is végeztünk, kipörgettünk minden mézes keretet, akkor jön a takarítás. Kisöpörjük a szemetet a konténerből, majd beáztatjuk, hogy a ragacsos padlót fényesre tudjuk mosni. 

   Az egyik ismerősünk ajánlásával vettem egy telefonra felszerelhető makro lencsét, így mostantól életnagyságban tudok képet készíteni Nektek a kedvenc bogarainkról, a méhekről. A következő képek magukért beszélnek: 

 

Vissza a blogba